Heybe

Eğe

Müesser Yeniay
1984’te İzmir’de doğdu. Ege Üniversitesi, İngiliz Dili ve Edebiyatı (Lisans) ve Bilkent Üniversitesi, Türk Edebiyatı (Yüksek Lisans) bölümlerini bitirdi. Homeros Atilla İlhan (2007), Ali Rıza Ertan (2009) ve Enver Gökçe (2013) ödüllerini aldı. Uluslararası birçok şiir antolojisinde ve şiir festivalinde yer alıp Türkiye’yi temsil etti. Şiirden dergisi editörüdür. Bilkent Üniversitesinde Türk Edebiyatı alanında doktora yapmaktadır.

Nadine Ghannoum

ağrının içinden geçiyordum. yağmurlar yerden yukarı yağıyordu. kaburgamı bir testere ile. sana giden yollar vardı. beni götürmezdi. annem beni rahminden bir gözyaşı gibi düşürdüğünde, gül rengi bulutları kara bir fırtına yiyordu. cenin pozisyonunda hep başımı koruyarak. kalbimin içi kor, dışı buz. sonyaz. dikene kılıf dikiyorum, güle hançer. seni kendime teyel. senin -bedenimden kopmuş parça- dışarıda gezdiğini. senin uzun bir küreğin demir ucuyla. insan gölgeleri altında. gördüm binbir tamuyu. her katında durdum, her katmanını derimle buluşturdum. ateş avlularının önünde süpürgeli cadılar. delikanlı suretinde kazanlar.

onu bir öğle üzeri Ege kasabasında bir köy gibi çıt çıkarmadan. onu. saçı iki yandan örgülü hayallerle. kendimin rulosunu çözüp ona katlar gibi onu. kaçtıkça hayalin kabuğunda. kaçtıkça onun vücuduna eğe olarak geri. dönüyorum. dünyanın içinde çok akşam. “yeter, tükensin zaman”*

*Şükûfe Nihal