Heybe

Eril Şiddete Öfkeli Bir Bakış: Unbelievable

Dizi boyunca hetero-normatif sistemle barışık yaşayan erkeklerin cinselliğe, kadın bedenine, toplumsal hayata nasıl müdahale ettiğini, sınırların kendilerine göre inşa edilişine nasıl da hevesle katıldığını görüyoruz.

Bir diziyi izlemeden önce saatlerce düşünen biri olarak az riskli tercihler yapmaya çalışırım. İzlemeden önce yapım hakkında yazılan, çizilen şeylere bakar, listeye alır ve sonrasında o anki ruh halime en uygun olacak diziyi seçerek izlemeye başlarım. Böyle garantici davrandığım için şimdiye kadar hayal kırıklığına uğradığım pek olmadı. Bir de izlemeye karar verdiğim ama bir türlü cesaret edip başlayamadığım, ötelediğim, güçlü bir ruh halindeyken izlesem daha iyi olur dediğim sert diziler var. Netflix’teki 8 bölümlük mini dizi Unbelievable böyle bir polisiye-drama.

Gizlice evine giren biri tarafından tecavüze uğradığı konusunda yalan söylemekle suçlanan Marie’nin yaşadıklarını ortaya çıkarmaya çalışan iki kadın dedektif Grace ve Karen’in gerçek hikayesini izliyoruz, soluksuz. Travma yaşayan kadınların, erkek dedektifler tarafından sorgulanma sürecini izlerken öfke patlamaları yaşamanız çok olağan çünkü mesleklerin, toplumsal cinsiyet kodlarına göre şekillendiği bir dünyada gündelik hayatın her anı da buna göre yaşanıyor. Tüm bu zorlu koşullara rağmen, şiddetten hayatta kalan kadınların bu süreçle baş edip edememesi, travmalara rağmen hayata devam etmenin zorluğu diziyi izlerken sürekli zihninizi kurcalayacak. Bu anlamda soruşturmayı yürüten kadın dedektifler önümüze kocaman bir pencere açıyor ve egemen eril zihniyete rağmen, işlerini kendi inandıkları biçimde yürütmelerine, kararlılıklarına, cesaretlerine kapılarak göz kırpmadan, bir çırpıda izliyoruz hikayeyi. Dizi boyunca hetero-normatif sistemle barışık yaşayan erkeklerin cinselliğe, kadın bedenine, toplumsal hayata nasıl müdahale ettiğini, sınırların kendilerine göre inşa edilişine nasıl da hevesle katıldığını görüyoruz. Diğer yandan da tüm bu süreçlerle nasıl mücadele edilebileceğini, farklı ve iyicil bakışların bize nefes alabileceğimiz alanlar açabileceğini düşünerek ve sorgulayarak anlatılan hikayeye kapılıyoruz.  Diziyi henüz izlememiş ve izlemeye cesaret edebileceklere şimdiden ‘’iyi’’ seyirler.