Benim Feminizmim

Ben Bir Feministim!

Hikayelerimiz değil mi bizi yan yana getiren? Her birimiz, kendi hikayemizin bir yerinde, öbürünün hikayesine dokunuyoruz. Böylece büyüyor, güçleniyoruz. Bu yüzden, her sayıda hikayeler paylaşıyoruz. Kendi hikayelerimizi…

Çiğdem

Feminizm nedir? Cevap veremeyecekken hatta ismini bile bilmiyorken aslında ait olduğum yer olduğunu fark ettim.

Feminizmle tanışmam ortaokulda, “yine” cinsiyetçiliğe maruz kaldığımız ortamların birinde tepki gösterirken yakın bir arkadaşımın bana “feminist” olup olmadığımı sormasıyla başladı. Feminizmi ilk o sırada duymuştum ve diyaloğumuzun devamında ne olduğunu sormuştum. Bana sadece feminizmin kadın haklarını savunmak olduğunu söylemişti. O sırada cevabım “muhtemelen ben de feministim” olmuştu. 

Kendimi feminist mücadelenin içerisine koymak ve burada yalnız olmadığımı bilmek beni her geçen gün daha da güçlü yapıyordu. 

Henüz bunları bilmiyorken kendimi bu mücadelenin ortasına doğmuş ve yalnız hissediyordum ta ki çok daha farklı hikayeler dinleyip, aynı anda, aynı şeylerin yaşanabileceğini anlayana kadar. 

Bir şeylerin yanlış olduğunun farkındaydım. Çünkü bir kadının kahkahalar atmasından oturup kalkmasına kadar karışılmasının, “rahat” olmaması gerektiğinin, “Biz sana güveniyoruz, çevreye güvenmiyoruz.” denilmesinin doğru olduğuna inanmıyordum. Gerçekten kimdi bu çevre? Madem herkes çevreye güvenmiyordu bu çevreyi kim yetiştiriyordu, kim oluşturuyordu? Neden güvensiz bir çevrede sadece kadınların hayatlarına sınırlar çekiliyordu? Neden bu güvenilmeyen çevrede sadece kadınların uyması gereken kurallar vardı?

Bu sorulara cevap ararken çok fazla kızkardeş tanıdım. Her biriyle kafamdaki çok başka soruları cevapladım. Kimisi bedenindeki sancılarla oradan oraya savruluyordu, kimisi tam bu mücadelenin içine doğmuştu, kimisi bu mücadeleye itilmişti, kimisi ise bu mücadeleye başlayamamıştı bile. Ama herkese aynı sıfatlar yüklemişlerdi. 

Özgürlük isteyen kadınlara hep inatçı ve asi demişlerdi. Evet belki ben de bu düzeni değiştirmekte inatçıyım belki bu düzeni yıkarken asiyim ama ben bana yükledikleri sıfatlardan çok daha fazlasıyım. 

Ben bir feministim!

İrem

Bu bir itiraftı. Feminist olmaktan korktuğumun itirafı.

“Senin iyiliğin için” dediler. “Kadının asıl düşmanı kadın.” dediler. “Kendi celladına aşık olmamalısın.” dediler. “Sokakta bağırarak eline ne geçiyor?” dediler. “Bugün yanında olan arkadaşların bir etkinliklerine gitmediğinde seni dışlayacak” dediler. Onlar sadece dediler. Ama onlar konuşurken şiddet, cinayetler, kadın düşmanlığı durmadı. Her sabah uyandığımda bir kişi daha eksildiğimizin haberini aldım ki bu haberler duyduklarımdı ve sesini duyamadığım daha birçok kadın vardı. Keşke feminist olmama gerek kalmasaydı ama ben artık feministtim. Çünkü benim elimden tutan canım kız kardeşlerim vardı ben de onların elini tutmalıydım. Enerjimle, gülüşümle, umudumla, öfkemle, isyanımla hep yanlarında olmalıydım.

Feministim demek gerçekten çok zor. Cesaret ve emek istiyor fakat ben feministim demeden de ilerlemiyor. O yüzden ben feministim. Babam, anneme bağırdığında hayat dolu gülüşümü bir kenara bırakmadan babamın karşısına geçebildiğim için, elimden hiçbir şey gelemese de derdi olan kız kardeşlerimi dinlediğim ve onları anlamaya çalıştığım, kız kardeşlerimle el ele mücadele ettiğim için feministim. Seni asla yargılamam kız kardeşim aldığın yaralarını sarmana yardımcı olabilir, yanında dimdik durabilirim.

Tuğçe

Feministliğimin ilk tohumlarını daha çocukken atmışım da haberim yokmuş.

Kadınların dışlandığı, aşağılandığı, hor görüldüğü, yok sayıldığı dünyayla o yaşlarda fark etmeden tanışmıştım. Lise üçüncü sınıfa geldiğimde arkadaşım sayesinde feminizm ile bir kez daha bu kez tanılı/tanımlı buluştum

Feminizm hakkında araştırmalar – okumalar yapıyor, sosyal medyada kadın örgütlerini takip ediyor, bulunduğum ortamlarda eril dilleri değiştirmeye çalışıyor, kadın haklarını savunuyordum.

Artık bir feministtim!

Üniversite kadın mücadelesiyle doğrudan yolumun kesişmesinin başlangıcı oldu. Sıcağı, soğuğu, yağmuru aldırış etmeden kadınların yanına koşuyordum, feminist isyana. 

İyi ki feminist mücadele ile tanışmışım.

İyi ki bu mücadelenin bir parçasıyım.

Yaşasın örgütlü mücadelemiz!

Yaşasın kadın dayanışması