Editörden

10. Sayımız İçin Yazı Çağrısı

10. sayımızı dünyadaki savaş gerçekliğinin başka bir boyuta sıçradığı, egemen eril söylemin dünyayı sürekli savaş alanı haline dönüştürdüğü bu günlerde çıkarıyoruz. Sürekli hareket halinde olan birden çok kriz dinamiğinin birbirini beslediği ve tetiklediği bir politik atmosfer uzun süredir tüm dünyaya hakim. Bu dinamiklerden öne çıkan hegemonya krizinin yarattı savaş gerçeğinin; önce Ortadoğu’yu sardığı, şimdi ise batıya doğru yüzünü çevirdiği bir sürekli savaş halinden bahsediyoruz.

10. sayımızı dünyadaki savaş gerçekliğinin başka bir boyuta sıçradığı, egemen eril söylemin dünyayı sürekli savaş alanı haline dönüştürdüğü bu günlerde çıkarıyoruz. Sürekli hareket halinde olan birden çok kriz dinamiğinin birbirini beslediği ve tetiklediği bir politik atmosfer uzun süredir tüm dünyaya hakim. Bu dinamiklerden öne çıkan hegemonya krizinin yarattı savaş gerçeğinin; önce Ortadoğu’yu sardığı, şimdi ise batıya doğru yüzünü çevirdiği bir sürekli savaş halinden bahsediyoruz. Savaş karşıtlığının liberal, ırkçı ve ayrımcı, erkek diliyle belirlendiği bu dönemde, feminizmin savaş karşıtı söylemi beslemesi, belirlemesi oldukça önemli. Umudumuzu , neşemizi her zamankinden daha dinç tutmamız gerekiyor. Bu yüzden sizler için bol neşe ve muhabbet içeren, isyan ve direniş dolu bir yeni sayı hazırlığına giriştik. Uzun süredir dünden bugüne kadın direnişleri ve mücadelemizi konuştuğumuz bir dosya hazırlamayı düşünüyorduk. Tam da zamanında bu dosyayı hazırlamaya karar verdik. Oldukça kapsamlı olan bu konuyu bizlerle birlikte hazırlamaya ve aktarmaya var mısınız? Tek başımıza altından kalkamayacağımız bu yükü bizlerle paylaşmanızı istiyoruz. Aşağıda dosya konumuz üzerine birkaç içerik önerimiz olacak fakat bu konu çerçevesinde yazılan bütün yazılara sayfalarımız açıktır.

*Tarihimizden kadın direnişleri, örgütlediğimiz kampanyalar ve yürüttüğümüz mücadeleler
*Bugün öne çıkan, kadın direnişleri, mücadele odakları
*Dünya tarihinden ve bugününden mücadeleler.

Dosya konusu dışında Cadı Kazanı, Heybe, Benim Feminizmim, Bellek gibi başlıklarımıza da yazabilirsiniz.

Yazalım, yazalım ki tüm bu tarihi kayıt altına aldığımız belleklerimiz başka belleklerle de buluşabilsin, çoğaldıkça güçlensin. Belleklerimiz tazelendikçe mücadelemiz de umudumuz da isyanımız da büyüsün ve süreklilik kazansın istedik. Şu karanlık günlerde günümüze ışık tutsun, yarına deneyim olsun istedik.

Sizleri yazmaya, yazdıkça yeşermeye ve doğayı ve dünyayı yeni baştan inşa etmeye; Feminerva sofrasını bir sayı daha el birliğiyle, kadın dayanışmasıyla kurmaya davet ediyoruz sevgili kadınlar.

Yazarlara öneriler ve zorunluluklar
• Microsoft Office World formatına uygun bir formatta mail yoluyla gönderilmeli.
• Times New Roman fontunda ve 12 punto büyüklüğünde yazılmalı.
• İçerikte yazının başlığı, yazarın adı soyadı, varsa yazıya dair notlar, ekler ve içerilecek etiketler mutlaka bulunmalı.
• Yazım kuralları noktasında TDK’nin esaslarına uygun olmalı.
• Yazınızda verilecek referanslar eser adı, yazarın adı soyadı, eser yılı ve sayfa numarası şeklinde olmalı.
• Yazılarda herhangi bir vuruş sayısı/uzunluk kısıtlaması yoktur.
• Yazılar yayın kurulumuz tarafından okunacak ve derginin içeriğine ve yukarıdaki kurallara uygunluğuna göre yayımlanıp yayımlanmayacağına yayın kurulumuz tarafından karar verilecek.
• Sitemizde yayımlanan yazıların tüm sorumluluğu yazarına aittir.
Bu formata uygun biçimlerde yazdığınız yazılarınızı feminervadergi@gmail.com adresine gönderebilirsiniz.
Son gönderim tarihi: 25 Nisan 2022.